O tom, co šijeme, pro koho šijeme a třeba také o tom, proč si moderní design zaslouží i ušanky do lesa!

Napsali o nás

Společnost Aksana je největším výrobcem pokrývek hlavy ve východních Čechách. Uniformní čepice dodává vojákům, policistům i hasičům. Dokonce i hercům. 

Tradice výroby klobouků a čepic v Nasavrkách je poměrně dlouhá, v minulosti byla spojena s pobočkou novojičínského Tonaku. Po jejím zrušení v roce 1999 vznikla společnost Aksana, která se dlouhodobě specializuje se na výrobu pokrývek hlavy k uniformám, ale také pro celou řadu dalších profesí.

V současné době společnost pracuje na velké zakázce pro Armádu České republiky. V podstatě nepřetržitě vyrábí brigadýrky pro hasiče a hasičkám dodává klobouky ve tvaru lodičky. O čepice z Nasavrk mají zájem i jiné evropské země. O dodávku zboží v minulosti požádala například londýnská Metropolitní policie.

Ve firmě Aksana s.r.o. vzniká týdně okolo čtyř tisíc čepic, klobouků, baretů či bekovek. Dlouhodobě se v Nasavrkách šijí například čepice pro myslivce, jako například teplé zimní ušanky, ať už z přírodní nebo umělé kožešiny. Plstěné myslivecké klobouky se v dílnách většinou už jen dozdobují. V době, kdy vznikala reportáž Českého rozhlasu Pardubice, zaměstnanci firmy pracovali zejména na velké zakázce pro klienta z Monaka. Šili dětské kloboučky v nejrůznějších barvách.  

Tmavomodrý svět i Četníci z Luhačovic

V Aksaně šijí dobové čepice pro kluby vojenské historie i do divadelních inscenací. Klobouky a čepice z Nasavrk se objevují v českých filmech a seriálech. Například pro film Tmavomodrý svět tu vznikaly pokrývky hlavy z období druhé světové války.

V Nasavrkách se šily také čepice pro úspěšný český seriál Četnické humoresky, jehož děj se odehrává v prostředí četnické pátrací stanice na brněnském venkově, a to v období první republiky. Výrobky z Aksany nechyběly ani ve volném pokračování této televizní série, v seriálu Četníci z Luhačovic.

Čepice vyrobené v Nasavrkách se objevily i na prknech Národní divadla, například na hlavě Jiřího Suchého ve hře Dobře placená procházka, dále v inscenaci Revizor Divadla na Vinohradech nebo představení Hudebního divadla v Karlíně. 

Článek i s fotkami najdete na webu Českého rozhlasu Pardubice.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení