Rozhovor s MadeInCekoslovakia

Koncem června 2020 vyšel moc příjemný rozhovor Andrese Castellona a Matúše z MadeInCekoslovakia. Jde o projekt, který vznikl z iniciativy představit české a slovenské výrobky a začínající či menší a střední značky z České a Slovenské republiky. Moc děkujeme za podporu a za super rozhovor. A my podporujeme (a nejen Matúše, ale i všechny české a slovenské výrobce, kteří se u Matúše na profilu objeví) alespoň sledováním jejich instagramového profilu. Rozhovor naleznete tady a v nezměněné formě vám jej přinášíme i my na náš blog.

 

Povedzte nám kto ste a ako sa začal príbeh značky Castellon?

Jmenuji se Andres Nunez Castellon a pocházím z Kuby. V České republice ale žiju už 12 let. Firma Castellon Hats & Caps vznikla z mého snu mít v České republice českou firmu s výrobky vysoké kvality za odpovídající cenu a touhy odstranit levný a nekvalitní dovoz z Číny. Jsme zde momentálně také jediní výrobci v této oblasti s know-how od roku 1999.

 

Prečo výroba klobúkov a iných pokrývok na hlavu?

Výroba pokrývek hlavy není v České republice příliš zastoupená. Je tedy velmi dobrá příležitost prosadit se v civilní, ale i v uniformní oblasti. Mezi místními prodejci jsou velké rozdíly v kvalitě látek a zpracování v závislosti na místě původu výroby. Z dětství na Kubě si pamatuji, že zde mladí i staří nosili čepice zvané „Bolševik“. Nevím, jestli to byl mýtus, nebo pravda, ale říká se, že mají původ v Československu. Takzvané golfové čepice neboli bekovky ale nikdy nevyšly z módy. Nosí je herci jako Brad Pitt, Jason Statham, Leonardo DiCaprio a další celebrity. Nedávno došlo k proslavení bekovek po celém světě díky sériálu Peaky Blinders. My jsme se jim rozhodli dát moderní vzhled, upravit střihy, oživit je barvami a tím rozšířit nošení bekovek i mezi ženy a děti.

 

Keď ste začínali mal niekto z Vás skúsenosti s podnikaním alebo výrobou?

Přesně v této oblasti „pokrývky hlavy“ zkušenosti teprve získáváme. Já jsem deset let pomáhal několika českým společnostem v různých oborech úspěšně vstoupit na latinskoamerický trh. Nyní ještě pro firmu TSE, jediného výrobce novorozeneckých inkubátorů v České republice, sjednávám zakázky s nemocnicemi v Latinské Americe. Moje manželka Alena má zkušenosti s velkými výrobními společnostmi, v současné době pracuje jako programový manažer ve společnosti Foxconn. Nedostatek mých zkušeností v oblasti pokrývek hlavy je kompenzován našimi odborníky, kteří ve firmě pracují od jejího vzniku a jsou pro nás od návrhu a vývoje výrobků, přes nákup materiálů, samotnou výrobu až k prodeji nepostradatelní.

 

Názov Castellon je predpokladám od mena rozmýšľali ste aj nad iným?

Castellon je příjmení moje a mé ženy a je to také krásné město ve Španělsku. Proto myšlenka mít vlastní značku. Castellon zní hezky, exoticky a srozumitelně.

 

Ako vzniká jeden z Vašich produktov, skúste nám to priblížiť, tvorba dizajnu, výber materiálu, šitie až po finálny produkt?

Na začátku každého výrobku je nápad. Buď zákazníka, naší designérky, nás či, našich dcer :-). Poté naše technoložka zpracuje vyhovující střih, vybere vhodný materiál, vyrobí vzorek a zpracuje kalkulaci. A zkouší a zkouší. Když je spokojená s celkovým vzhledem, předá vzorek ke schválení buď mně, nebo zákazníkovi. Pakliže je tento proces zdárně dokončen, připraví technologické postupy pro stříhárnu, šicí dílnu a úsek dokončování, zhotoví střihy ve všech požadovaných velikostech a výrobek může jít do výroby.

 

Aké materiály najčastejšie používate a odkiaľ pochádzajú?

Snažíme se co nejvíce nakupovat materiály od českých výrobců. Což se bohužel ne vždy úplně daří. Na letní čepice a klobouky nakupujeme v České republice materiály s podílem bavlny a lnu. Na dětské čepičky je samozřejmost zdravotní nezávadnost. Na zimní čepice (vycházkové i myslivecké) nakupujeme směsové vlněné materiály po celé Evropě. Důležitá je pro nás kvalita a funkčnost materiálů.

 

Priznám sa že nepoznám tak dobre Vaše odvetvie, viete nám povedať čím ste iný od konkurencie?

Naše velká výhoda je ve zkušenostech a odhodlání nebát se zkoušet novinky, jak ve střizích, tak v materiálech. Umíme naslouchat klientovi, umíme mu doporučit to nejvhodnější k jeho co největší spokojenosti tak, aby se objevil výrobek nejvyšší kvality. Do výroby zadáváme pouze výrobky, za kterými si 100% stojíme. Kvalitní zpracování výrobku i materiálu a know-how je to, co nás odlišuje. Pracujeme s těmi nejlepšími od Anglie po Mexiko, od Monaka po Finsko a jsme srdečně rádi, že náš výrobek splnil očekávání zákazníka. Řídíme se vždy heslem: Klient má v designu vždy pravdu..., dokud mu nedokážeme, že tomu tak není a nepřineseme jedinečné řešení.

 

Našiel som o Vás že šijete aj rôzne pokrývky hlavy pre políciu, hasičov a iné štátne zložky, sú tieto zákazky pre Vás dôležité z finančného pohľadu alebo to máte rozdelené do viacerých segmentov a tie vytvárajú celok?

Ano, výroba pokrývek hlavy pro policii, hasiče a jiné státní složky jsou pro nás důležité z finančního hlediska. Musíme brát v úvahu, že velké státní zakázky jsou vyhlašovány zpravidla na několik let. Výroba vzorku, výroba materiálu, kvalita a výroba jsou velice nákladné. My máme dobrou pověst a v oblasti šitých pokrývek hlavy jsme hlavní český výrobce.

 

Vieme aká je aktuálne situácia vo svete a všimol som si že šijete aj rúška bola to prirodzená zmena alebo to bolo nutné z dôvodu zníženia objednávok na Vaše štandardné produkty?

Výroba roušek byla přirozená změna a byla nutná v první řadě kvůli snížení objednávek našich odběratelů z důvodu uzavření maloobchodních prodejen (myslivecké a hasičské potřeby). Plané sliby české vlády o dodání roušek, které stále nebyly k sehnání, a vyhlášení povinnosti nosit na veřejnosti ochranu obličeje, nás přivedly k výrobě roušek, abychom vybavili naše zaměstnance, místní prodejny, lékárnu, ordinace, restaurace,... a na konec jsme ve spolupráci s městem Nasavrky zásobili všechny místní obyvatele. Roušky máme stále skladem, na případnou druhou vlnu budeme tedy připraveni. Dnes už se ale plně zaměstnáváme výrobou naší kolekce. Spolupracujeme s návrháři, módními studii, atd.

 

Vyvážate Vaše produkty aj do zahraničia, kam všade?

Jednání s odběrateli v Latinské Americe se zastavilo kvůli současné koronavirové krizi. Aktuálně exportujeme do Německa, Rakouska, Finska, Velké Británie, Španělska a jednáme s dalšími odběrateli. Spousta prodejců, kteří importovali z Číny, začíná na nátlak konečného zákazníka hledat výrobce v Evropě, a my se toho snažíme co nejvíce využít.

 

Ak by som si chcel kúpiť jeden z Vašich výrobkov kde Všade ich viem nájsť?

Kolekci CASTELLON zatím prodáváme sami na našem e-shopu Castellon. Naše myslivecké klobouky a čepice můžete také nakoupit v prodejnách s mysliveckými potřebami po celé České republice, ale i ve Slovensku.

 

Pripravujete na tento rok niečo nové pre Vašich zákazníkov?

Ano, kolekci bekovek pro ženy i muže, které již máme v prodeji, postupně rozšiřujeme o další kousky v nových materiálech a dezénech. Dále připravujeme exkluzivní kolekci klobouků pro dámy a kolekci dětských kšiltovek a kloboučků. Velmi brzy si v naší nabídce budete moci vybrat všichni. Proč nenosit bekovku od nás, VYROBENOU V ČESKÉ REPUBLICE?

 

Ďakujeme za príjemný rozhovor.